Tanie Latanie Promocje

Linie Lotnicze oraz PODRÓŻE

Hey there! Thanks for dropping by Theme Preview! Take a look around
and grab the RSS feed to stay updated. See you around!

Warna, dlaczego by nie!

WarnaOgromną popularnością wśród turystów m.in. z Polski, cieszy się morska stolica Bułgarii – Warna, w której nikt się nie nudzi. Ogromnym powodzeniem cieszą się tutejsze plaże i ciepłe morze. Mimo, że Warna nie jest typowo wypoczynkową miejscowością, to każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Warna ma 12 plaż, na których w miesiącach letnich plażuje się do 11 godzin na dobę. W większości są szerokie z drbobnym, milutkim piaskiem. Te przystosowane dla plażowiczów mają swojego ratownika, gospodarza, wypożyczalnie leżaków oraz parasoli. Znajduje się też na nich wiele knajpek i restauracji.

Warna szczyci się jedynym na Bałkanach delfinarium, położonym w Parku Nadmorskim. Można w nim obejrzeć pokazy tresury delfinów. Jest tu również ogromne akwarium, w którym pływają występujące tylko w Morzu Czarnym różne gatunki ryb, raków, ślimaków i ukwiałów. W Parku jest też Muzeum Marynarki Wojennej. Ekspozycję zgromadzonych od 1878 roku do dzisiaj eksponatów bułgarskiej floty ogląda się pod gołym niebem.

Amatorom zwiedzania i poznawania zabytków poleca się zajrzenie do Cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy, będącej drugą, co do wielkości w tym kraju. Wzniesiono ją w stylu bizantyjskim, w dowód wdzięczności za wyzwolenie spod okupacji tureckiej w latach 1880-86. Uwagę zwrócić należy na ikonostasy, witraże i freski. Obiekt jest zabytkiem narodowym.

Historia Warny ma aż dwadzieścia pięć wieków. Cywilizacja rozwijać się tu zaczęła już w IV w. p.n.e. Dowodem na to jest uważana za przedtracką tutejsza nekropolia. Po panowaniu tu Rzymian, zachowaną pamiątką są zbudowane z cegły i kamienia termy. W XIV w. władzę w mieście przejęli Turcy. Wyzwolił Warneńczyków spod ich jarzma pierworodny syn króla Władysława Jagiełły, Władysław Warneńczyk. W miejscu gdzie poległ znajduje się symboliczne mauzoleum polskiego króla, Władysława Warneńczyka.

W warneńskim Muzeum Archeologicznym można obejrzeć najstarsze na świecie wyroby jubilerskie z IV w. p.n.e. Wśród eksponatów są także starożytne pieniądze, broń Traków, Rzymian oraz pamiątki greckie i bizantyjskie. Muzeum ma przygotowany specjalny program dla dzieci. Lepiąc garnki, ryjąc w glinie i malując figurki przenoszą się w czasy pradawnej Bułgarii.

Miasto ma również połączone kanałem z Morzem Czarnym, Jezioro Warneńskie. Dysponuje także międzynarodowymi portami, morskim i lotniczymi. Polska nie ma z Warną bezpośredniego połączenia lotniczego. Ze względu na atrakcyjność kurortu, oferujące tanie loty niskokosztowe linie lotnicze może w niedalekiej przyszłości uruchomią tu rejsy. Kurort jest również świetną bazą wypadową m.in. do Słonecznego Brzegu i Nesebyru. Koniec tu swój mają dwie ważne linie kolejowe, z Sofii i Ruse.

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

X