Tanie Latanie Promocje

Linie Lotnicze oraz PODRÓŻE

Hey there! Thanks for dropping by Theme Preview! Take a look around
and grab the RSS feed to stay updated. See you around!

Modlin – żywy temat

ModlinOd paru tygodni o tym porcie lotniczym rozpisują się media, a słów krytyki nie ma wręcz w jego kierunku końca. Wśród najbardziej zawiedzonych nowym lotniskiem są oczywiście tanie linie lotnicze Ryanair i Wizz Air. Nic dziwnego, gdyż Lotnisko Modlin zostało wybudowane z myślą właśnie o tych niskokosztowych przewoźnikach oraz czarterowych liniach lotniczych i towarowych. Tymczasem z powodu zniszczenia drogi startowej Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał 22 grudnia 2012 r. decyzję zamykającą około kilometrową betonową jej część w skutek czego duże samoloty irlandzkiego Ryanaira i węgierskiego Wizz Aira musiały swoje operacje przenieść na Lotnisko Warszawa-Okęcie. Węgierski przewoźnik zamierza walczyć o wypłacenie mu przez lotnisko odszkodowania w wysokości 11 mln zł za poniesione w wyniku działań lotniska szkody.

Prace remontowe

Pod koniec grudnia rozpoczęto prace przy naprawie pasa przez firmę, która go wybudowała ERBUD i jest zobowiązana w ramach gwarancji do dokonania wszelakich koniecznych napraw występujących na drodze startowej uszkodzeń. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego po kontroli naprawy pasa jego poprawę stwierdził, jednak z braku zabezpieczenia asfaltu przed nasiąkaniem wodą, nie mógł w sprawie ponownego uruchomienia Lotniska Modlin wydać pozytywnej decyzji. Od tamtej pory minął ponad miesiąc. Okazuje się, że ze względu na skały marglowe, których użyto do budowy pasa, nieskuteczna okazała się styczniowa naprawa. Użycie jako składnika betonu skały osadowej – margla było błędem, ponieważ jako kruszywo nie nadaje się ona do tego typu konstrukcji.

Przepychani słowne

ERBUD winę wykonanych z betonu cementowego uszkodzenia dwóch progów startowych upatruje we wpływie działań czynników atmosferycznych, czyli niskich temperaturach. Władze Lotniska Modlin wini z kolei za uszkodzenia firmę ERBUD, która według nich popełniła przy budowie pasa błędy. W odpowiedzi na to generalny wykonawca twierdzi, że lotnisko przy bieżącym utrzymaniu pasa utrudniało pracę, a także, że stosowało uszkadzające nawierzchnię chemikalia. Spór pomiędzy Modlinem a ERBUD-em prawdopodobnie skończy się w sądzie.

Budowa od początku

Aktualnie sprawa modlińskiego pasa startowego wygląda tak, że metodę naprawy wybrany został wariant położenia betonu cementowego. Spółka ERBUD realny termin odbioru podaje koniec tego roku lub nawet początek przyszłego. Władze lotniska są zaskoczone tą prognozą, która się pojawiła dzień po ustaleniach z generalnym wykonawcą i jego zapewnieniach o terminie realizacji robót z końcem maja br. A co na to linie Ryanair i Wizz Air? Jak na razie przewoźnicy potwierdzają swoją obecność na lotnisku Chopina, co najmniej do końca kwietnia. Trudno jednak przewidzieć decyzję tych tanich linii lotniczych, jeśli się okaże, że Modlin zamknięty będzie aż do końca tego roku.

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

X